Montáž gabionů

Stavba gabionových plotů a realizace kamenných opěrných zdí

Jak poznat kvalitní gabiony. Pro montáž je důležité použití kvalitní certifikované gabionové sítě, která je zárukou životnosti na desítky let. Pokud mají správně a dobře sloužit, tak kvalita hraje klíčovou roli. Kvalitní gabiony jsou zhotoveny ze sítě, která má certifikací výrobce zajištěnou kvalitu a tedy i dostatečnou záruku. Na výběr je více typů gabionových konstrukcí. Liší se velikostí a tvarem ok.

Nejběžnější konstrukce jsou s rozměry ok 5x10cm, které se používají na skládanou variantu gabionů. Sítě s oky 10x10cm používáme na vnitřní stěny, záda, nebo příčky gabionu. Gabiony s oky o rozměru 5×5cm jsou používány převážně pro stavbu sypáním kamene do gabionových košů, nikoliv skládáním.

Montáž gabionů Photography & Project by gabionyprovasdum.cz

Nejprve se sítě nastříhají, pospojují a prováží dle technologického postupu a poté jsou gabionové koše vyplňovány kameny. Pro plnění se používají kameny o velikosti frakce 63 mm – 200 mm. Plnění gabionových košů kamenem se provádí stejným způsobem, jako se provádí stavba z cihel. To znamená, že by se kameny neměly stavět do komínků, ale měly by být vzájemně „svázány“. Tím dosáhneme toho, že i když se síť po desítkách let rozpadne, gabionová zeď bude dále stabilní.

Na montáž a naplnění gabionů doporučujeme zvolit odbornou firmu, která má s montáží a plněním bohaté zkušenosti. Pro správnou funkci a životnost gabionových košů je důležitý osvědčený a odborný technologický postup.

Gabiony mají velkou budoucnost díky variabilitě a možnostem konstrukce. Při dodržení technologického postupu při montáži Vám gabiony budou dobře sloužit po mnoho let.